5 Şubat 2013 Salı

Yeni Camii

YENİ CAMİ

     Selanik'teki en ilginç yapılardan birisi şüphesiz Yeni Cami'dir. Bu cami hem ilk hem son olmak gibi bir özelliğe sahiptir.Selanik'te yapılan son cami ve Dönmeler(Sebataycılar)  tarafında yaptırılan ilk camidir.

   Osmanlı döneminin son eserlerinden biri olan Yeni Cami Müslümanlığı seçen Yahudiler tarafından 1902 yılında İtalyan mimar Vitaliano Poselli’ye yaptırılmıştır. 

     1925-1963 yılları arasında Arkeoloji Müzesi olarak kullanılan yapının bahçesinde mezar taşları ve mozoleler bulunmaktadır.  Yunanistan Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restore edilmiştir. 1986 yılından bu yana sergiler ve diğer kültürel etkinlikler için kullanılmaktadır. Selanik 1997 Avrupa Kültür Başkenti mekanları arasında yer almıştır.      Minaresi yıkılmış haliyle ilk bakışta camiden çok havrayı hatırlatmaktadır, ön cephedeki saat kuleside oldukça dikkat çekicidir.

    1902 yılında yapılan caminin karşısında bir zamanlar Müşir Mehmet Hayri Paşa'nın konağı varmış. Zaten cami de paşanın yardım ve himayeleriyle yapılmıştır. Semt, zengin Dönmeler'in yaşadığı Hamidiye Mahallesi'nde olduğu için olacak Hamidiye Camii Şerifi olarak adlandırılmıştır. Ama yaygın olarak Yeni Cami veya Dönme Camisi olarak bilinmektedir.
 

       Vasilis Olgas Caddesi üzerinde,caddeyi paralel kesen Arxaiologikou Mouseiou (Arkeolojiko Müzeo) caddesi 30 numaradadır.
 


1 yorum: